Faizler Düşme Eğilimini Sürdürüyor

97
0

Kasım ayı içerisinde faizlere ilk kez güncelleme geldi. Beklentiler gerçekleşti ve faizler düşme eğilimini sürdürdü. 4 banka konut kredilerinde faiz indirimine giderken, faiz yükselten banka olmadı.
Konut kredi faizleri son aylarda, ekonomik göstergelerin de etkisiyle sürekli olarak artış göstermişti. Ocak 2018’de 1.5 civarında olan faizler, Temmuz ayında ilk kez 2 yi geçmişti. Ağustos ayında yüzde 3’ü geçen konut kredi faizleri ev almak isteyen vatandaşı ve gayrimenkul firmalarını üzmüştü. Son durumda düşmeye devam eden faizler 3’ün altına inerek 2 seviyelerine gelmiş durumda.

Emlak sektörünü hareketlendirme çabaları sürerken ekonomik göstergelerin de iyileşmesi, döviz kurundaki düşüşler piyasayı umutlandırıyor. Tapu harcı ve KDV indiriminin yanı sıra faizlerin de düşmesinin gayrimenkul piyasasına hareket katacağı düşünülüyor. Açıklanan faiz oranlarında 4 banka indirime giderken, indirimin detayları şu şekilde oluştu:

Akbank 5 ve 10 yıllık konut kredi faiz oranını yüzde 2,75’den yüzde 2,59’a indirdi.
ONB Finansbank da faiz oranını yüzde 2,70’den yüzde 2,59’a çekti.
HSBC konut kredi faiz oranını yüzde 3,15’den yüzde 2,99’a indirdi.
ING Bank 5 yıllık konut kredi faiz oranını yüzde 2,32’den yüzde 2,11’e, 10 yıllık faizini ise yüzde 2,26’dan yüzde 2,09’a çekti.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da faizlerin aşağı yönlü bir eğilimde olduğunu doğruladı. CEO Club Bankacılar Zirvesi’nin açılışında konuşan Aydın “Piyasalar, uygulamalara pozitif tepkiler veriyor. Para piyasalarında oynaklık azaldı, TL’nin değer kaybı durdu, en kötüyü dikkate alırsak değerlenme var. Enflasyonist bekleyişlerde bir düzelme var, faiz oranlarında aşağı yönlü bir seyir var. Türkiye’nin risk göstergesi düşüyor, düştü. Bankaların yurt dışı borçların çevrilmesindeki gayretleri önemli ölçüde başarılı oldu. Krediler ile mevduat arasındaki fark azalmaya başladı. Merkez Bankası rezervlerindeki düşüş önemli ölçüde yavaşladı. Uluslararası ilişkilerde de olumlu gelişmeler var. ABD ile daha yapıcı bir iletişim görüyoruz. AB ile ilişkiler yeniden rasyonel bir yörüngeye oturdu. Özetle, bu gelişmeler piyasaların ateşini düşürüyor.” Ifadelerini kullandı.

164 kez okundu