İmar barışı başvurunuz iptal edilebilir !

169
0

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren İmar Barışı’na başvurular devam ederken, Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, ileride yaşanabilecek sıkıntılara karşı vatandaşları uyardı.

8 Haziran’da yürürlüğe giren ve Türkiye’de bulunan 13 milyondan fazla yapıyı ilgilendiren İmar Barışı düzenlemesine başvurular devam ediyor. İmar izni ve ruhsatı bulunmayan yapılara yasal bir statü kazandıracak olan düzenlemeye, bu güne kadar 2 milyon 300 bin kişinin başvurduğu ifade ediliyor. Başvuru sonucunda Yapı Kayıt Belgesi alanların sayısı 100 bine yaklaşırken, uzmanlar vatandaşların başvuru sırasında bazı konulara dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, ilgili düzenlemeye 8 ila 10 milyon civarında kişinin başvurmasını beklediklerini ve düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin son başvuru tarihine kadar beklememelerini tavsiye etti.

İmar Barışı’na başvuru yapmak isteyen vatandaşların bazı hususlara özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirten Yüksel, aksi taktirde ileride bazı sıkıntıların yaşanabileceğini hatta bunun Yapı Kayıt Belgelerinin iptaline bile yol açabileceğini ifade etti.

Başvurular sırasında en fazla yapılan yanlışların başında, binanın oturumunun, kat sayısının ve katların metrekaresinin yanlış ölçülmesinden kaynaklandığını söyleyen Yüksel, ileride yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçebilmek adına, vatandaşların bu hususlara dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Bazı vatandaşların, 31 Aralık 2007 tarihinden sonra yaptıkları ilaveleri de İmar Barışı’na dahil etmek istediğini belirten Yüksel, bu durumun başvuruyu tamamen geçersiz hale getirebileceğini ifade etti.

Aynı şekilde, bina sınıfı konusunda da hatalar yapıldığını söyleyen Ali Yüksel, bazı vatandaşların, bina tipi seçerken apartman, basit yapı ve villa seçenekleri arasında yanlış olanı tercih edebildiğini, bazen de zemin katların, birinci kat zannedilmesinden kaynaklanan hataların ortaya çıktığını belirtti.

Yapılan tüm bu yanlışların ileride belge iptaline sebep olabileceğine dikkat çeken Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

238 kez okundu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here