İmar Barışı’nda ilk tapu verildi

104
0

İmar izni ve ruhsatı bulunmayan yapılara yasal bir statü kazandırmak için yapılan İmar Barışı düzenlemesi kapsamında ilk tapu Denizli Pamukkale’de yaşayan bir vatandaşa verildi.

İmar izni ve ruhsatı bulunmayan kaçak yapıların, resmi kurumlara karşılaştıkları problemleri ortadan kaldıracak olan İmar Barışı düzenlemesine başvurular tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’deki milyonlarca yapıyı ilgilendiren düzenleme sayesinde, kaçak yapıların Yapı Kayıt Belgesi alarak resmi bir statü kazanması sağlanıyor. 31 Ekim’e kadar devam edecek başvuruların 3 milyona ulaştığı ifade ediliyor.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre İmar Barışı düzenlemesi kapsamında ilk tapu da verilmiş durumda. Habere göre Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yaşayan ve 3 katlı apartmanda 3 ayrı dairesi kaçak olan Mevlüt Öztürk, imar barışından faydalanarak, metrekare ve emlak rayiç bedeli olan 22 bin 800 lirayı ödedikten sonra tapu almaya hak kazandı.

1998 yılında inşa ettiği 3 katlı bina için iskan ruhsatı alamayınca kaçak yapı niteliğine dönüşen dairelerde oturmak durumunda kalan Mevlüt Öztürk, Yapı Kayıt Belgesi alarak, sahip olduğu daireleri yasal bir statüye kavuşturdu. 20 yıldır beklediği tapuya yalnızca 1 ayda kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Öztürk, İmar Barışı düzenlemesinin su ve elektrik bağlatamayanlar için büyük bir nimet olduğunu söyledi.

159 kez okundu