Kasım Ayı Kira Artış Oranları

82
0

Kasım ayında konut kira artışı yapacak olan ev sahipleri ve kiracılar için oranlar belli oldu. TÜİK’in Yİ-ÜFE ve TÜFE verilerini açıklamasıyla bir yıllık artış oranları da açıklığa kavuşmuş oldu.

2018 Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Her ayın üçüncü gününde açıklanan enflasyon oranları, bu ay 5 Kasım günü açıklandı. Bu rakamlara göre kira artış oranları da belli oldu. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), üzerinden kira artışı belirlenebilirken, kiracı ve ev sahibi arasında yapılan anlaşmayla kontrat üzerine yazılan oran ile de hesap yapılabiliyor. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte yapılacak kira artışı 2018 Kasım başlangıç olanlar için bir yıl boyunca geçerli olacak.

Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi üzerinden yıllık ortalama ile yapılan kira artışları son yılların en yüksek seviyelerine ulaşmıştı. Eylül ayındaki enflasyon rakamlarıyla birlikte ise zirve yapmıştı. Ekim 2018’de kira artış oranı yüzde 21.36 olarak hesaplandı. Yeni dönemde Bakan Berat Albayrak’ın açıklamalarıyla birlikte hesaplamada TÜFE’ye geçileceği duyurulmuştu. Uygulama normalde 2019-2020 yılında başlayacaktı. Ancak şimdiden TÜFE oranlarının uygulandığı da görülüyor.

Kasım ayında yeni bir ev tutacak veya mevcut kira kontratlarını yenileyecek kiracılar için açıklanan rakamlara göre örnek hesaplama aşağıda görülebilir. TÜFE ile Yİ-ÜFE arasında gerçekleşen fark ise yüzde 8.83 olarak hesaplandı.

Kira artışı TÜFE hesaplaması

TÜFE’de 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,67, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,56, bir önceki yılın aynı ayına göre %25,24 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,90 artış gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile kira artışı hesaplaması

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %0,91, bir önceki yılın Aralık ayına göre %40,22, bir önceki yılın aynı ayına göre %45,01 ve on iki aylık ortalamalara göre %23,73 artış gösterdi.
Bu durumda artışı TÜFE üzerinden gerçekleştirebilmek kiracılar için daha az maliyetli bir durum ortaya çıkarıyor.

124 kez okundu